83. spotkanie MLGdańsk – Metody PCA i SVM przy przetwarzaniu widm ramanowskich krwi

Nasze 83. spotkanie odbyło się online poprzez Skype. #zostańwdomu #walczymyzcovid19

Prelegentem był Adam Władziński, który przedstawił prezentację pt. „Metody PCA i SVM przy przetwarzaniu widm ramanowskich krwi”.

Na początku prezentacji dowiedzieliśmy się kilku informacji o krwi oraz dlaczego badania krwi są tak istotne w diagnostyce medycznej. Następnie Adam wyjaśnił czym jest promieniowanie Ramana. Jest ono bardzo użyteczne w identyfikacji różnych substancji, dlatego może zostać wykorzystane w diagnostyce. Omówiono również aparaturę pomiarową, która została wykorzystana w celu badaniu krwi. Okazuje się, że zakłóceniem takiej aparatury może być nawet promieniowanie kosmiczne tła.

Po tym wstępie domenowym, prelegent przeszedł do omówienia wykonanych analiz danych. W opisanym procesie – dane przetworzone algorytmem PCA wykorzystano do uczenia klasyfikatora SVM. Do stworzenia analiz wykorzystano toolbox z Matlab’a.
Adam przedstawił kilka różnych zadań klasyfikacji. Jednym z ciekawszych zastosowań było wykrywanie obecności leku we krwi pacjenta. Przedstawione zostały perspektywy rozwoju systemu.

Zaprezentowana metoda pomiaru oraz zastosowane algorytmu uczenia maszynowego mają potencjał nie tylko w medycynie ale i w kryminalistyce. Jednym z możliwych zastosowań jest testowanie na obecność narkotyków we krwi. Nietypowa forma spotkania, nie przeszkodziła nam w poprowadzeniu dyskusji, w której Adam odpowiadał na pytania słuchaczy.

Prezentacja ze spotkania oraz praca magisterska Adama dostępne są na naszym GitHubie.

Zapraszamy na kolejne spotkania grupy MLGdańsk!